140DDI35300 Programmable Machine Controller Electric Eingangsmodul TSX Quantum
Shenzhen Wisdomlong Technology CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Schneider
Model Number : 140DDI35300
Place of Origin : FR
MOQ : 1
Price : negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100
Delivery Time : 2-3 work days
Packaging Details : New in original box
Brand : Schneider
Model : 140DDI35300
Palce of Origin : FR
Type : Processor/Controller
module format : Standard
Marking : GE
Bus current requirement : 330 mA
weight : 0.3 kg
Contact Now
PLC Programmable Logic Controller 140DDI35300 Schneider Electric Eingangsmodul TSX Quantum
Complementary
Group of channels 4
Logic input Positive (sink)
Discrete input voltage 24 V DC
Input voltage limits 19.2...30 V
Voltage state1 guaranteed 15...30 V DC
Voltage state 0 guaranteed -3...5 V DC
Current state 1 guaranteed >= 2 mA at Us = 5.5 V and Uin = 0 V
Current state 0 guaranteed <= 0.5 mA
Addressing requirement 2 input words
Input impedance 2500 Ohm
Leakage current 200 mA at Us = 5.5 V and Uin = 4 V
Absolute maximum input 56 V during 1.3 ms decaying pulse
30 V continuous
Response time <= 1 ms from state 1 to state 0
<= 1 ms from state 0 to state 1
Protection type Input protection by resistor limited
Power dissipation 1.7 W + (0.36 x number of points on)
Isolation between group and bus 1780 Vrms for 1 minute
Isolation between group 500 Vrms for 1 minute
Local signalling 32 LEDs green input status
1 LED red external fault detected (F)
1 LED green bus communication is present (Active)
Marking CE
Bus current requirement 330 mA
Module format Standard
Product weight 0.3 kg
Environment
Standards CSA C22.2 No 142 UL 508
Product certifications ABS
BV
C-Tick
DNV
GOST
RINA
RMRS
Resistance to electrostatic discharge 8 kV on air conforming to IEC 801-2
4 kV contact conforming to IEC 801-2
Resistance to electromagnetic fields 10 V/m 80...2000 MHz conforming to IEC 801-3
Ambient air temperature for operation 0...60 °C
Ambient air temperature for storage -40...85 °C
Relative humidity 95 % without condensation